środa, 29 września 2010

Jaki dom jednorodzinny?

Jakimi przesłankami należy się kierować przeglądając projekty domów i jakie będą konsekwencje wyboru konkretnego typu budynku: wolno stojącego, bliźniaka, szeregowego czy atrialnego?


W miarę rosnącej migracji mieszkańców z miejskich centrów, coraz więcej ludzi znajduje się na peryferiach miast lub poza nimi. Nowe zespoły mieszkaniowe powstają zarówno w oparciu o uwarunkowania prawno-organizacyjne (tj. postanowienia zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego), jak i ekonomiczne oraz techniczno-budowlane.


Wspólną, dominującą tendencją jest dążenie do intensywnego wykorzystania terenu przy zastosowaniu zabudowy jednorodzinnej, uważanej za formę mieszkania pozwalającą zachować jego indywidualność, uzyskać izolację od sąsiadów i zyskać codzienny kontakt z przyrodą – nawet najmniejszy ogródek staje się własnym „kawałkiem ziemi”. Trzeba przy tym zauważyć, że dom jednorodzinny, czy zespół tego typu domów odgrywa inną rolę w małym mieście, zupełnie inną w wielkim, czy w rozległej aglomeracji. Istotne znaczenie mają tu aktualne prądy i moda oraz indywidualne zamiłowania. Zatem powstaje pytanie, jakimi przesłankami należy się kierować przy wyborze projektu domu i jakie będą konsekwencje wyboru konkretnego typu budynku: wolnostojącego, bliźniaka, szeregowego czy atrialnego? Ponieważ celem niniejszego tekstu jest zaprezentowanie najbardziej charakterystycznych cech poszczególnych typów zabudowy, pominę wszystkie inne względy, jakie należy brać pod uwagę wybierając sposób zamieszkania.


 Przeczytaj cały artykuł na MuratorDom.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz