wtorek, 26 października 2010

Kuchnia na poddaszu. Jak praktycznie zaplanować przestrzeń?

Aranżacje kuchni na poddaszu to nie lada wyzwanie. Skosy w kuchni zacieśniają przestrzeń i ograniczają wysokość pomieszczenia. Możesz jednak uniknąć tych niedogodności i połączyć kuchnię z salonem. Da ci to większą swobodę w usytuowaniu tak wymagających sprzętów kuchennych.

Okna dachowe w kuchni na poddaszu

Kuchnię na poddaszu najlepiej umieścić od strony północnej, skąd dociera jedynie światło rozproszone, lub wschodniej, gdzie świeci na tyle krótko, by pomieszczenie nie zdążyło się nagrzać. Jednocześnie trzeba zapewnić taki dopływ światła, aby można było w niej pracować bez włączania sztucznego oświetlenia. Doskonałym sprzymierzeńcem mogą tu być okna połaciowe. Duża ilość wpadającego przez nie światła pomoże w uzyskaniu wrażenia przestronności. Jeśli ciąg roboczy znajdzie się pod skosem, zamontowane w nim okna połaciowe zniwelują wrażenie braku przestrzeni.

Materiały wykończeniowe w kuchni

Współczesna kuchnia powinna być jak najbardziej uporządkowana, dlatego nie ulegajmy pokusie podążania za klimatem skosów i nie urządzajmy na siłę kuchni rustykalnej. Skośne ściany i widoczne elementy konstrukcyjne najlepiej wykończyć jasnym materiałem. Wyposażenie warto ograniczyć do minimum, nadmiar sprzętów bowiem dodatkowo zacieśnia wnętrze.

Ustawienie mebli w kuchni na poddaszu

Najwygodniej jest, gdy ciąg kuchenny w kuchni na poddaszu będzie ustawiony na wprost lub prostopadle do skośnej ściany. Na ścianie w wyższej części pomieszczenia można wówczas zawiesić szafki, a niższą, schodzącą do skosu część pozostawić jako przestrzeń na wbudowane schowki lub mobilne meble. Pod skosem poddasza może być ustawiony ciąg roboczy tylko wtedy, gdy ścianka kolankowa ma minimum 90 cm – wysokość blatu roboczego powinna wynosić 86-91 cm.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz